Elegant, koncentreret og behagelig på ganen, med bløde noter af jordbær og solbær og en finish med bløde tanniner. Fristende ung men med udviklingspotentiale i 5 til 8 år.Kører man fra Savigny-les-Beaune, hvor Antonin Guyon ligger, mod Pernand-Vergelesses passerer man Les Vergelesses, der sammen med naboen Ile de Vergelesses er kommunens bedste 1. cru. Antonin Guyon ejer 0,58 hektar i Les Vergelesses, der giver en smuk vin med en superb duft af små røde frugter.
Prestigiøst domaine med fantastiske markbesiddelser
Domaine Antonin Guyon er blandt de mest respekterede i Bourgogne. Domainet er grundlagt i 1960'eren af Antonin Guyon og råder over i alt 48 hektar vinmarker. 20 hektar ligger i Hautes Côtes de Nuits og de resterende 28 hektar i nogle af de bedste appellationer i Côte d'Or, fra Gevrey-Chambertin i nord og til Puligny-Montrachet i syd. Domainets smukke kældre befinder sig i udkanten af byen Savigny-les-Beaune.
Høj kvalitet og superb terroir definition
Domainet ledes i dag af den perfektionistiske Dominique Guyon, assisteret af kældermester Vincent Nicot. Markerne pløjes, for at sikre luft og liv. Herbicider og kunstgødning er bandlyst, idet målet er at skabe så naturlige vine som muligt med tydeligt terroir præg. Alle druer håndhøstes og håndsorteres i marken af plukkere, der har op til 25 års erfaring på Domainet. De modne klaser lægges i små kasser, der tillader stabling, uden at druerne knuses, og dermed oxyderes. Druerne ankommer til kældrene inden for 30 minutter efter de er plukket, sorteres endnu engang og afstilkes inden de transporteres til gærringskarrene. En kort "maceration a froid", trækker farve og aroma ud af drueskindet, inden gæringen starter. Der anvendes den naturlige gær, der er en vigtig del af terroir definitionen i vinen. Efter endt gæring macereres den unge vin i yderligere 10-20 dage, og fadlagres efterfølgende i mellem 12 og 20 måneder på mellem 15 og 50 % ny eg. Vinene filtreres ikke. Domaine Antonin Guyons vine findes på de fleste franske stjerne restauranter.
Pernand-Vergelesses 1. Cru Les Vergelesses
Kører man fra Savigny-les-Beaune, hvor Antonin Guyon ligger, mod Pernand-Vergelesses passerer man Les Vergelesses, der sammen med naboen Ile de Vergelesses er kommunens bedste 1. Cru. Antonin Guyon ejer 0,58 hektar i Les Vergelesses, der giver en smuk vin med en superb duft af små røde frugter. Elegant, koncentreret og behagelig på ganen, med bløde noter af jordbær og solbær og en finish med bløde tanniner. Fristende ung men med udviklingspotentiale i 5 til 8 år.